עם הימצאותה של קרמיקה איכותית, יכול כיום האדם לבנות מבנים ובניינים מתוחכמים, מרהיבים וגרנדיוזים יותר, אשר בעבר בנייתם לא התאפשרה. הפיתוח של הטכנולוגיה, כמו גם הפיתוח של הקרמיקה, הביאו למצב בו אפשר לשלב בין השניים לקבלת תוצר מופלא. ניתן לראות דוגמא מעולה באיצטדיון סמי עופר בחיפה, אשר משלב בעיצובו קרמיקה רבה.

פיתוח מדהים

ראשית כל, תודות להמצאות מגוונות ולפיתוחים שונים, ניתן כיום לייצר קרמיקה שהיא טובה יותר מבחינות של ניראות, חוזק, תחזוקה ועוד, כמו גם שיש את היכולות לייצר אותה בכמויות גדולות יותר בזמן קצר יותר. פיתוחים בענף המינוף או הרכב למשל, הביאו לכך שניתן לשנע כיום קרמיקה בכמויות גדולות יותר מאתר לאתר, ובכך להגדיל את הביקוש לשימוש בה בקרב אדריכלים, מעצבים וקבלנים, כמו גם להביא אותה בכמויות גדולות יותר אל האתרים ובזמן לא רב. ש לזכור כי כמות קרמיקה גדולה, נושאת עימה משקל רב, אשר אותם בניינים אמורים להחזיק (או שמא יקרסו). ולכן גם פיתוחים אדריכליים באים לידי ביטוי כאשר הם באים במגע אל מול קרמיקה.

הרווחנו או הפסדנו?

האם הפיכתה של קרמיקה תורמת לנו באמת? התשובה היא חד משמעית – כן. ניתן לחשוש בצדק, כי שידרוג כה משמעותי של קרמיקה, וגידול רב בביקוש לה, יגדילו וינפחו את מחירה. אך האמת היא, כי מחיר הקרמיקה נשאר זהה פחות או יותר על פני השנים, וכי הוא לא היה מושפע כיתר המוצרים אשר זכו לעליית מחירים. על אף שהלקוח מקבל מוצר שהוא איכותי הרבה יותר, העלות השקעה בייצור שלו לא גדלה (למעט רכישה של טכנולוגיה חדישה יותר מפעם לפעם, הבאה לידי ביטוי בציוד מכונות חדשות, רכיבים וכו’), ולכן המחיר נשאר זהה כבעבר. יש גם לקחת בחשבון, כי לאור העובדה שיש שוק חופשי בעל תחרות, וכי כל אדם היום הוא על גדר מומחה בשל הימצאותו של האינטרנט, כי אי אפשר כיום למכור לאנשים לקושים. כיום אנשים באים מוכנים ומעודכני מבית, או במקרה הכי גרוע – שולפים את הטלפון החכם ובודקים בו. אז האם הטכנולוגיה קידמה אותנו או לא?

כתיבת תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *

שלח תגובה