אריחי קרמיקה מיועדים לחיפוי קירות או לריצוף. בניגוד לאריחים אחרים, אשר הינם מחומרים טבעיים המבוססים ברובם על גושי סלע, אריחי קרמיקה מיוצרים מלאכותית, על ידי תהליך אוטומטי המופק בתעשיות המתאימות לכך. תהליך ייצור אריחי קרמיקה, כולל ייצור של בסיס אריח אשר עשוי חרס על ידי דחיסתו (לפעמים בלחץ גבוה מאוד), ציפויו בחומרי זיגוג וצבע וחימומו בתנור, אשר למעשה שורפת אותו. חלק מאותם אריחי הקרמיקה עוברים תהליך שריפה נוסף, האחד כשהאריח אינו מזוגג והשני לאחר ציפויו בחומר זיגוג. כך, מבטיחים כי איכותו וטיבו של האריח ישמרו לאורך זמן רב יותר. תהליך הייצור הייחודי לכל סוג של אריח קובע את תכונותיו של האריח ובפרט את עמידותו לשחיקה. אריחי קרמיקה מיוצרים לרוב בצורה של מלבן או ריבוע, ובדרך כלל מגיעים במידות סטנדרטיות מגוונות. 

היתרונות של אריחי קרמיקה

אריחי קרמיקה מחזיקים ביתרונות רבים על פני יתר האריחים. אריחי קרמיקה הינם בעלי ספיגה נמוכה, עמידים לאורך זמן רב יותר אל מול חומצות האוכלות בקירבן, עמידים לשחיקה, נוחים לשימוש בעת הבנייה או השיפוץ וגם הם קלים ונוחים לייצור במגוון של צבעים, צורות, גדלים וטקסטורות. חסרונם הבולט של אריחי קרמיקה, הוא פריכותם. במילים אחרות, אריחי קרמיקה רגישים במיוחד ועשויים להישבר כתוצאה ממכה. יישום ריצוף וחיפוי באמצעות אריחי קרמיקה, מתבצע בעזרת הדבקה ופילוס לטיט, חיתוך באמצעות מכשיר חיתוך מכני המכונה “יהלום”, או באמצעות דיסק חיתוך ואטימתם לחדירת נוזלים באמצעות רובע.

אריחי קרמיקה בישראל

שנות ה-90 של המאה ה-20 הפכו את אותם אריחי קרמיקה לחומר הריצוף והחיפוי השכיח ביותר במדינת ישראל. תרמו לכך העובדות, כי מחירי אריחי קרמיקה הינם בין הזולים שניתן למצוא, כמו גם לנוכח השיפורים הטכנולוגיים בעת ייצור אריחי קרמיקה, אשר הקנו להם שטח פנים ישר ומדויק. בכך, אריחי קרמיקה תפסו את מקומו של ריצוף הטרצו שהיה השכיח לפניו. לפורצלן יש שם של חומר עדין, ועל כן בישראל בחרו לשווק אותו תחת השם המחייב של “גרניט פורצלן”, על מנת לרמוז על חוזק האריח. אריחים אלו זכו לשם זה, על אף שלא נעשה כלל שימוש בסלע הגרניט לייצורם. בשורה התחתונה, פורצלן הוא סוג של קרמיקה, ולכן אריחי פורצלן הם אריחי קרמיקה מסוג מסוים.

כתיבת תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *

שלח תגובה