ההיסטוריה של קרמיקה

מוצרי קרמיקה היו בשימושם של בני האדם כבר מלפני כ-24,000 שנים לפי הערכות מסויימות של מומחים ארכיאולוגיים. הממצאים, אשר נחשפו באזור צ’כיה וסלובקיה, הראו כיצד אנשים בתקופה זו, יצרו פסלים דמויי אדם וחיות, תוצרת קרמיקה. קרמיקה עתיקה זו, הייתה מיוצרת על ידי פעולות ערבוב בין שומן עור ועצמות ובין אפר של עצמות. כל אלו הודבקו יחדיו בחומר שהוא מעיין דבק. מאוחר יותר, תערובת זו חוממה בחום לוהט, אשר הטמפרטורה שלו נעה בין 500 ל-800 מעלות צלזיוס! עדיין חוקרים מנסים לברר מה היה השימוש של אותן הדמויות, ומדוע היה הצורך לפסלן. אולם רבים סבורים כי מדובר באיזו שהיא מנטרה כחלק מפעולות פולחן. לקראת המאה ה-10 לפני הספירה, כבר ניתן למצוא תיעוד לשימוש במוצרי קרמיקה רלוונטיים ודמויים יותר לימינו, כאשר נמצאו מגשים אשר ככל הנראה שימשו לנשיאתו של האוכל ולאחסון מזון. דעו כי במהלך במאה שעברה, קרמיקה הייתה בשימוש כחומר מבודד בעת הנחת מערכות כבלים.

תהליך הכנת קרמיקה

 קרמיקה היא למעשה חומר שאינו אורגני אשר עם תוספים ממינרליים שונים שעורבב וחומם בטמפרטורות גבוהות ביותר. קרמיקה היא חומר מוצק, קשיח וקשה, אשר יכול בשל יכולתיו הכימיות להתקבע לתוך תבנית כלשהי, אשר את גודלה וצורתה ניתן כמובן לקבוע מראש בהתאם לצרכים. כאשר מייצרים קרמיקה, חומרי הגלם המקובלים לשימוש הם; עיסת חול, אדמת חמרה וחומר הקאולין. חומרים אלו, מסייעים לקבל את המרקם הרצוי של קרמיקה. פירור של החול בתהליך ארוך ומייגע שלוקח כ-10 שעות, והוספה של חמרה ואז קאולין, מביאים לעיסה המהווה בסיס להכנת קרמיקה.  אחרי שהעיסה מוכנה, ניתן להתחיל במלאכת עיצוב המוצר הקרמי. את עיצוב הצורה הסופית של קרמיקה ומוצריה, ניתן לעשות במספר דרכים כאשר הדרך המקובלת ביותר היא השימוש באמצעות אובניים (למשל, לקדרות). באמצעות סיבוב מתמיד של האובניים, תוך הוספת מים קבועה, מתמשכת ועקבית, ניתן ליצור צורות שונות בעזרת הידיים או מכונות. לבסוף, מחליקים את העיסה שמתקבלים לצורך קבלת אריחי קרמיקה, המוכרים לנו ככאלו בהם עושים שימושים של ריצוף. דרך נוספת אשר בעזרתה ניתן לייצר קרמיקה, היא זו של הזרקת חומר הגלם. כמו כן, ניתן להפיק קרמיקה על ידי יציקה של העיסה אל תוך תבנית גבס קבועות. פעמים רבות, במיוחד בעת ייצור אריחים, התוצר הסופי מקבל תהליך נוסף שבו הוא מצופה בציפוי מיוחד אשר מיוצר בטכניקה ייחודית, המשלב תוספת אבן גיר מפורר או אבנים אחרות. עובי ציפוי זה, נע בסביבות  0.10 מ”מ ל-0.38 מ”מ מעל המשטח המקורי.

שורה תחתונה

 קרמיקה היא אחד החומרים בעלי השימוש הרב ביותר, הן בתעשיות והן במרחב המחייה שלנו. הקרמיקה נמצאת בשימוש כחומר תעשייתי בתעשיות שונות ומגוונות, כגון; רכב, מטוסים ומיכשור עדין ומתקדם. זאת ועוד, כי קרמיקה נמצאת בשימוש גם כחומר בניין, ברפואה, באמנות ובמדע. במרחב הפרטי, קרמיקה היא מקור לכלי מטבח רבים ומגוונים, וגם נמצאת בשימוש בתור אריחים לריצוף או לקיר.

כתיבת תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *

שלח תגובה